The Alpha Group

עדכונים

announcement-pic 30.04.2012

מבחני ה-PST קרבים!  תרגלו מבחן ראשון במחיר מוזל. לפרטים נוספים  >>

 

 

announcement-pic 27.11.2012

7 הצעות ממקינזי ו-BCG ללקוחות אלפא מתחילת השנה. ברכות!!

השותפים שלנו

הבלוג של אלפא גרופ
קבלה לחברות ייעוץ אסטרטגי - כיצד עושים זאת בצורה נכונה?
שלישי, 17 אפריל 2012 08:11

לאחרונה אנו עדים לרצון העז שקיים בקרב ישראלים רבים להשתלב בחברות יעוץ אסטרטגי מובילות בתחום, על מנת לקפוץ אל תוך עולם העסקים. נתונים יבשים מעידים על כ-2,000 מועמדים המציעים עצמם למשרה הנכספת, אך הדרך להשתלבות בחברה רצופת מכשולים ומהמורות, אלא אם אתם נוקטים בגישה הנכונה.

אם שאלתם את עצמכם כיצד מצליחים להתקבל לחברה המבוקשת, התשובה טמונה בהכנה מקדימה.

על מנת להיות חלק מצוות מוביל ומנצח בחברות יעוץ, עליכם אמנם להיות חכמים במידה רבה, אך דבר חשוב עוד יותר היא המוכנות לתהליך הקבלה. כולם חושבים שהחכמים ביותר הם אלו אשר מתקבלים לחברות הייעוץ, דבר שאינו נכון במלואו. האמת היא שלרבים מאותם 2,000 יש את מש שצריך כדי להצליח בחברות ייעוץ מובילות, אנשים איכותיים בעלי נתונים מתאימים על הנייר, אך מתוכם מי שיתקבל בפועל הוא מי שיעשה את מרבית ההכנה המקדימה לתהליך - ומדובר באחוז קטן מתוך המספר ההתחלתי.

 

להיות יועץ אסטרטגי

בישראל ישנן מספר חברות אשר מציעות יעוץ אסטרטגי, חלקן בינלאומיות, לרבות מקינזי ו- BCG וחלקן ישראליות לרבות: שלדור, תאסק, תפן ועוד.

כל יועץ אסטרטגי נבחר בקפידה, וזאת ממספר סיבות. אחת הסיבות היא האחריות הגבוהה המוטלת עליו, כאשר מצפים ממנו לתוצרים ברמה גבוהה ביותר. חשוב להבין כי היועצים אינם אחראים על עתיד החברות הגדולות, הם בסופו של עניין רק מייעצים להן, אך סוג העבודה והאנשים איתם הם באים במגע הם ייחודיים, כמו גם רמת המורכבות של התהליכים, על כן תהליך בחירת וסינון המועמדים הינו סלקטיבי ביותר.

תפקיד היועץ האסטרטגי מושך אליו אלפי מועמדים מדי שנה ונחשב ליוקרתי ואטרקטיבי. תפקידו של היועץ הוא להעביר לחברה ששכרה את שרותיו חוות דעת אובייקטיביות באשר להמשך פעילותה ברמה הרב מערכתית, תוך חשיבה אסטרטגית ותוכנית מובנית ומוגדרת על פי חזון, יעדים וטקטיקות להמשך. לעבוד בחברת ייעוץ אסטרטגי משמעו להיות באינטראקציה עם מנכ"לים וסמנכ"לים של החברות הידועות במשק, להיחשף לתעשיות המובילות ולגעת בהון כלכלי ובשאלות כבדות משקל.

שכרו של היועץ האסטרטגי מתגמל ללא עוררין, אך לא זו הסיבה העיקרית לשמה מוצאים עצמם ישראלים רבים מתמודדים על תפקיד נכסף זה, אלא החשיפה, ליווי הלקוח וכובד האחריות המונחת על כתפיו, הם שגורמים ליועץ האסטרטגי לסיפוק אדיר.

 

שיטת הגיוס ותהליך הקבלה

לחברות ייעוץ אסטרטגי ישנן שיטות מגוונות של גיוס, אך למרות זאת ניתן למנות מאפיינים משותפים ודמיון ביניהן. הגיוס בארץ, לרוב, מתבצע על ידי רכזי גיוס מתוך החברות עצמן.

על פי רוב, קבלה לחברות ייעוץ אסטרטגי נערכת בשלושה שלבים:

  • קורות חיים ומכתב נלווה - זהו שלב הסינון הראשוני, בו מקבלת החברה את קורות החיים של המועמד, ותוך התייחסות למכתב הנלווה ולנתונים היבשים, היא מקבלת החלטה האם לזמנו להמשך התהליך או לאו.
  • מבחנים אנליטיים בשפה האנגלית - אם עבר המועמד את שלב סינון קורות החיים, הוא יזומן למבחני נייר ועיפרון אמריקאיים בשפה האנגלית, שעתידים לזהות את יכולות הניתוח והסקת המסקנות שלו.
  • ראיונות – בשלב זה מציבים הבוחנים סוגיה עסקית (Case), בפני המועמד, אותה הוא צריך לנתח. בהתאם לתשובות אותן מספק הנבחן, בוחנים את הלך המחשבה שלו, את האלמנטים אותם הוא מכניס למשוואה, כיצד הוא בונה את התשובה ומסיק את המסקנות, ובהתאם מחליטים האם המועמד מתאים לתפקיד או לאו.

 

איך מתכוננים למבחנים האנליטיים?

המבחנים האנליטיים בוחנים מספר אלמנטים, ביניהם יכולת אנליטית, תעדוף נתונים, יכולת ניהול זמנים וכמובן יכולת הבעה בשפה האנגלית.

לצורך הכנה מיטבית למבחנים, מומלץ להתרכז במספר מישורים עיקריים:

  • שיפור יכולת הביטוי והקריאה באנגלית - קריאת כתבות הכתובות באנגלית עסקית ממגזינים כגון ה- Business Week או Economist.
  • התמודדות עם מספרים - תרגול החלק הכמותי שבמבחן ה- GMAT.
  • התמודדות עם מה שהכי קרוב לדבר האמיתי - כלומר לתרגל כמה שיותר מבחנים מלאים לדוגמא - דבר אשר הינו קריטי להצלחה.

כיצד מתמודדים עם קייס עסקי?

הראיונות אותם עוברים מועמדים בחברות יעוץ אסטרטגי, אינם דומים לאף ראיון אחר אותו אתם מכירים מהעבר, משום שהחשיבה היא שונה, הדינאמיקה אחרת, שפת הראיון היא באנגלית ועוד.

רוצים להתקבל כיועצים אסטרטגים בחברה מובילה? הבינו מהו קייס והתכוננו בהתאם, תוך תרגול רב ככל האפשר. קחו בחשבון כי אם תרגלתם 9 קייסים שונים, הנכם בפיגור אחרי זה שתרגל 12 קייסים אחרים וייתכן שסיכנתם את קבלתכם למשרה המבוקשת.

מראיינים רבים מחברות שונות לייעוץ אסטרטגי איתם שוחחו אנשי אלפא גרופ, מעידים כי הגיעו אליהם מועמדים רבים שעל הנייר (קורות החיים) התאימו למשרה כמו כפפה ליד, אך חוסר ההיכרות שלהם עם הליכי המחשבה אשר נדרשים לקייסים, הם שגרמו להם להיכשל בתהליך ולא להתקבל למשרה הנכספת. המסקנה הפשוטה - ככל שתתרגלו יותר, כך תגדילו את סיכוייכם להשתלב בחברה מובילה!

לאחר שהציג לכם המראיין קייס עסקי, עליכם לבצע "פריימינג" ולהציג את אופן המחשבה שלכם, כיצד אתם מבינים שנכון לגשת אל הבעיה ומהן דרכי ההתמודדות והפתרונות המומלצים על ידכם, תוך מתן המלצות קונקרטיות.

לסיכום - אל תמתינו שיזמנו אתכם לראיון על מנת להתחיל להתכונן. החלטתם שאתם מעוניינים להשתלב בחברות ייעוץ אסטרטגי? זה הזמן המתאים בשביל להתחיל לתרגל. ככל שתתרגלו כמה שיותר סיטואציות אפשריות מהמבחנים ומהראיונות, כך גוברים הסיכויים שלכם להתקבל לחברות הייעוץ המובילות.

 
כל מה שרציתם לדעת על Management Consulting
חמישי, 22 מרץ 2012 17:07

הבלוג החדש של אלפא אשר יפורסם בקרוב ירכז את כל מה שתצטרכו (ואפילו מה שלא.....) לדעת על קבלה לחברות ייעוץ אסטרטגי. יועצי אלפא ידסקסו אסטרטגיות פתרון קייסים, מה לעשות ומה ממש לא לעשות ועוד כהנה וכהנה טיפים. וכמובן יהיה מקום שאלות, הארות והערות.